Publikacijos

Daugeliui nekilnojamojo turto vystytojų tenka susidurti su situacija, kai tenka koreguoti detaliajame plane nustatytą pastatų statybos zoną, liniją arba atliekant kitus neesminius detaliojo plano pakeitimus. Daugeliu atvejų tai galima įgyvendinti savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu pastatų projekto rengimo metu. Tokia procedūra trunka gerokai trumpiau nei įprastas detaliojo plano koregavimas ar keitimas. Šiame straipsnyje bendrai apžvelgsiu atvejus, kada toks koregavimas yra galimas, ir visus jo etapus.

Visų pirma, supaprastintas detaliojo plano koregavimas negali pažeisti galiojančių teisės aktų, taip pat aukštesnio lygmens teritorijų planavimo dokumentų. Antra, turi būti gauti raštiški visų koreguojamų žemės sklypų naudotojų ir valdytojų sutikimai. Ir trečia, supaprastinta tvarka gali būti koreguojami tik šie detaliojo plano sprendiniai:

1. statybos zona, statybos riba, statybos linija;

2. inžinerinei ir socialinei infrastruktūrai reikalingų teritorijų ir (ar) komunikacinių koridorių ribos;

3. pastatų ir viešųjų erdvių išdėstymas;

4. automobilių stovėjimo vietų išdėstymas;

5. apželdinama teritorijos dalis;

6. planuojamos teritorijos aprūpinimo inžineriniais tinklais būdai ir susisiekimo komunikacijų išdėstymo principai, joms funkcionuoti reikalingų servitutų poreikis.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad Kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų rengimo taisyklėse nurodyta, jog ši procedūra gali būti atliekama techninio projekto metu. Tačiau praktikoje tai dažniausiai yra vykdoma dar projektinių pasiūlymų rengimo metu dėl galimos detaliojo plano koregavimo neįgyvendinimo rizikos. Be to vargu ar projektiniai pasiūlymai galėtų būti derinami, jei jie pažeistų galiojančio detaliojo plano sprendinius. Todėl greičiausiai techninio projekto pradžiai net nebūtų teisinio pagrindo, nes nebūtų išduoti specialieji reikalavimai.

Procedūros aprašymas

Visų pirma, turi būti parengta detaliojo plano koregavimo byla, susidedanti iš detaliojo plano koregavimo brėžinio, statinio projekto sklypo sutvarkymo dalies (sklypo plano), aiškinamojo rašto, kaimyninių žemės sklypų valdytojų ir naudotojų sutikimų (priklausomai nuo situacijos), nuosavybės ir kitų dokumentų. 

Šios bylos trys egzemplioriai kartu su prašymu yra teikiami savivaldybės Teritorijų planavimo komisijai. Ši komisija susideda ne tik iš savivaldybės Miesto plėtros, Miesto ūkio ir transporto departamentų atstovų, bet ir kitų derinančių institucijų atstovų, pavyzdžiui, Vilniaus vandenų, Grindos arba ESO ir pan.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad Teritorijų planavimo komisijos posėdžiai Vilniaus mieste paprastai vyksta tik kartą per mėnesį, todėl labai svarbu laiku pateikti prašymą su visais būtinais dokumentais, kad klausimas būtų įtrauktas į komisijos darbotvarkę. Be to, reikia turėti atsakymus į visus galimus komisijos narių klausimus, kadangi detaliojo plano koregavimo sprendinius gali tekti paaiškinti ar apsiginti.

Gavus visus privalomus komisijos narių, Miesto plėtros departamento valdininkų ir kitų derinančių institucijų suderinimus, TPDR sistemoje teikiamas prašymas savivaldybės administracijos direktoriui dėl detaliojo plano koregavimo tvirtinimo. Patvirtinus detaliojo plano koregavimą, toje pačioje TPDR sistemoje teikiamas prašymas įregistruoti teritorijų planavimo dokumentą Teritorijų planavimo registre. Tik įregistravus detaliojo plano koregavimą šiame registre, jis yra laikomas galiojančiu.

Apibendrinimas

Pabaigai telieka atkreipti dėmesį, kad nors ir gyvename technologijų amžiuje, visa detaliojo plano koregavimo bylos ir kita dokumentacija turi būti teikiama popieriniu pavidalu ir ne vienu egzemplioriumi. Greičiausiai netgi teks papildomai kopijuoti Teritorijų planavimo komisijos suderintą ir sukomplektuotą bylą galutiniam savivaldybės administracijos direktoriaus tvirtinimui. Na, o užsigulėjusių dokumentų nešimo nuo vieno stalo ant kito turbūt jau ir neverta minėti - tai jau seniai tapo neatsiejama darbo dalimi. Bet jei procesas veikia, nors ir labai lėtai ir sunkiai, turbūt belieka su visu tuo susitaikyti. 

Kiti su detaliuoju planavimu susiję straipsniai:

Detaliojo plano korektūra. Procedūrų aprašymas

Detaliojo plano tvirtinimas: Vilkinimas ir jo sprendimas

Senų detaliųjų planų problema ir jos sprendimai

 

Kasparas Blotnys yra UAB "Miesto plėtra" teisininkas, kurio specializacija - teritorijų planavimas ir nekilnojamojo turto vystymas.

 

 

UAB "Miesto plėtra"

+370 687 21721

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Susisiekite su mumis...