Nors karantinas gerokai apsunkino įmonių ir institucijų darbus, tačiau projektavimo procesus sutrikdė vos kelioms dienoms. Praėjus mėnesiui nuo to laiko, kai dirbti iš namų buvo priversti ne tik vystytojai, architektai, inžinieriai, bet ir savivaldybių ir kitų institucijų darbuotojai, galime apžvelgti kaip susiklostė situacija projektavimo srityje.
Maloniausiai nustebino Vilniaus miesto savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyriaus Projektavimo sąlygų poskyris žaibiškai ėmęs organizuoti projektinių pasiūlymų viešuosius susirinkimus nuotoliniu būdu. Kadangi pačioje karantino pradžioje turėjome suplanuotą susirinkimą, buvome įsitikinę, kad jis bus atšauktas. Tačiau gautas skyriaus specialisto elektroninis laiškas su instrukcijomis ką ir kaip reikia daryti, norint viską atlikti nuotoliniu būdu buvo netikėtas siurprizas. Taigi, susirinkimas, nors ir su tam tikrais techniniais nesklandumais, galiausiai įvyko.
Savivaldybės veiklos, susijusios su komisijų darbu ir dideliais popieriniais brėžiniais, taip operatyviai nepersiorientavo, bet galiausiai ir jos veikia nuotoliniu būdų. Nėra ko norėti – tvarką, kuri vystėsi daugybę metų ir normaliomis sąlygomis veikė neblogai, nors ir ne visai efektyviai, ne taip lengva pakeisti per kelias dienas. Gal karantinas šioje vietoje irgi turės naudos.
Kita vertus, galimybė aptarti sudėtingesnius klausimus ar sudalyvauti komisijoje apginant sprendinius, tapo praktiškai neįgyvendinama. Šioje vietoje turbūt reikės tikėtis, kad viskas nepradės vykti pernelyg nuotoliniu būdu, specialistams pasislepiant namuose ir automatiškai priimant lengviausią sprendimą kilus klausimui – atmesti pernelyg nesigilinant. Įmanomi nuotolinai pokalbiai, bet kyla klausimas kiek tai bus taikoma praktikoje ir į juos įsileidžiami projektuotojai ar vystytojai.
Kalbant apie projektuotojų ir vystytojų darbą, naudojantiems šiuolaikines technologijas didesnių problemų nekyla. Dokumentai gali būti pasirašomi elektroniniu parašu. Netgi patys didžiausi gyvų aptarimų šalininkai sėkmingai juos pakeitė nuotoliniais pokalbiais. Jei prieš mėnesį kas nors būtų pasakęs, kad projektavimas vyks ekrane braižant užstatymo schemas, daugeliui tai būtų sukėlę šypseną. Tačiau dabar tai vyksta realybėje.
Karantinas nėra niekam lengvas, tačiau jis paskatins daugelį procesų tapti efektyvesniais, nei buvo iki šiol. Galbūt nuotoliniai pasitarimai taps norma. Tik pagalvokite, kiek daug laiko ir pinigų galima sutaupyti nelakstant po susitikimus. Nuotolinis darbas daugelį padarė artimesniais nei iki šiol – atsirado galimybė pamatyti kaip užsakovas ar projektuotojas gyvena, o už durų triukšmaujantys ar vaizde netikėtai pasirodę vaikai tapo beveik įprasta susirinkimų dalimi. Galiausiai pasirodė, kad visi sėdime toje pačioje valtyje su panašiomis kasdieninėmis bėdomis ir džiaugsmais.
Kasparas Blotnys yra UAB "Miesto plėtra" teisininkas, kurio specializacija - teritorijų planavimas ir nekilnojamojo turto vystymas.