Publikacijos

Šiandien įsigaliojo naujos redakcijos statybos techninis reglamentas STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“. Pakeistas labai daug visuomenės diskusijų keliantis šio STR priedas - Visuomenei svarbių statinių (jų dalių) sąrašas. Trumpai apžvelkime aktualiausius ir svarbiausius šio sąrašo pakeitimus.

Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji namai

Naujoje STR redakcijoje visuomenei svarbiems pastatams priskiriami tik didesni nei 300 kv. m. bendrojo ploto naujai statomi vienbučiai ar dvibučiai namai. Jei namas rekonstruojamas, visuomenei svarbus jis tampa tik tada, kai po rekonstrukcijos jo bendrasis plotas viršija 300 kv. m. 

Priminsiu, kad daugiausiai diskusijų kėlė vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų namų, kurių bendrasis plotas didesnis nei 200 kv. m., prilyginimas didesniems nei 5 aukštų daugiabučiams ar tokiems pastatams, kaip jūrų uostų terminalai (apie tai skaitykite ČIA).

Daugiabučiai gyvenamosios paskirties pastatai

Naujoje STR redakcijoje visi daugiabučiai gyvenamieji pastatai yra priskiriami visuomenei svarbiems. Anksčiau į šią grupę buvo įtraukti tik aukštesni nei 5 aukštų daugiabučiai.

Negyvenamieji pastatai

Gerokai išplėstas negyvenamųjų pastatų, priskiriamų visuomenei svarbiems, sąrašas. Dabar į jį įtraukti visi, nepriklausomai nuo ploto ar kitų rodiklių viešbučių, administracinės, prekybos, maitinimo, kultūros, mokslo, gydymo, poilsio, sporto, religinės paskirties pastatai. Ankstesnės redakcijos sąraše nebuvo jokių čia išvardintų pastatų, išskyrus didesnius nei 1000 kv. m. ploto prekybos paskirties pastatus, iš sporto paskirties pastatų buvo įtraukti tik stadionai, iš gydymo paskirties pastatų - tik užkrečiamųjų ligų ligoninės, psichiatrinės ligoninės ir šių profilių kitos medicinos įstaigos.

Kalbant apie paslaugų paskirties pastatus, visuomenei svarbiems priskiriami tik laidojimo namai, krematoriumai, remonto dirbtuvės, autoservisai, plovyklos. Anksčiau buvo įtraukti tik laidojimo namai ir krematoriumai.

Į sąrašą patenka visi sandėliavimo paskirties pastatai, kurių bendras plotas didesnis kaip 1500 kv. m., ir (ar) kuriuose saugojamos pavojingos medžiagos pagal nustatytus jų ribinius kiekius. Anksčiau visuomenei svarbiems pastatams buvo priskiriami tik sandėliai, kuriuose laikomos pavojingos medžiagos.

Reikia paminėti ir garažų paskirties pastatus – dabar visuomenei svarbiems priskirti 5 vietų ir daugiau automobilių garažai, atviros ar uždaros požeminės, antžeminės automobilių saugyklos; geležinkelio vagonų depai, autobusų, troleibusų garažai, orlaivių angarai, laivų ir aerostatų elingai. Anksčiau šiam sąrašui buvo priskiriami tik daugiau nei 25 vietų automobilių, autobusų garažai, atviros ar uždaros požeminės, antžeminės automobilių saugyklos.

Kiti statiniai

Visuomenei svarbiems nuo šiol priskiriami visų paskirčių naujai statomi ir (ar) rekonstruojami ypatingieji ir neypatingieji statiniai kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje, kultūros paveldo objekto apsaugos zonoje,  kultūros paveldo vietovės apsaugos zonoje. Vadinasi, jei ruošiatės statyti ar rekonstruoti bet kokį pastatą Vilniaus senamiestyje ar jo apsaugos zonoje, jis automatiškai bus priskiriamas visuomenei svarbių kategorijai.

Apibendrinimas

Belieka pasidžiaugti, kad riba, nuo kada vienbutis ar dvibutis namas tampa visuomenei svarbiu, pakelta visu 100 kv. m. Tačiau vis dar sunku suprasti, kodėl šiek tiek didesnis nei vidutinis gyvenamasis vienos ar dviejų šeimų namas turi būti visuomenei svarbus.

Nors sąrašas ir papildytas, tačiau logikos daugeliu atvejų jame trūksta. Iš esmės dauguma pastatų jau priskiriami visuomenei svarbiems – netgi kaimo parduotuvės ar mažos užkandinės. Rūpestį kelia ne tik didėjančios pastatų projektavimo, viešinimo ir derinimo procedūrų kainos ir terminai, bet ir tai, kad didžiulėje informacijos lavinoje tarp objektų, kurie jokios reikšmės visuomenei neturi, pasimes ir liks nepastebėti tikrai svarbūs pastatai.

Primenu, kad projektuojant bet kokį visuomenei svarbų pastatą, turi būti rengiami projektiniai pasiūlymai ir atliekamos jų viešinimo procedūros, kuriose turi dalyvauti savivaldybės atstovas.

 

Naujos redakcijos STR su pilnu visuomenei svarbių pastatų sąrašu rasite ČIA.

Senos redakcijos STR - ČIA.

 

Kasparas Blotnys yra UAB "Miesto plėtra" teisininkas, kurio specializacija - teritorijų planavimas ir nekilnojamojo turto vystymas.

 

UAB "Miesto plėtra"

+370 687 21721

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Susisiekite su mumis...