Publikacijos

2020 metai buvo tokie nenuspėjami, kad toks atrodytų menkas dalykas kaip įsigaliojęs LR Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas liko beveik nepastebėtas. Tačiau kai kuriems žemės savininkams jis atnešė didelių nuostolių – jų sklypai tapo gerokai prastesni ar net beverčiai. Rengiant žemės sklypo vystymo galimybių analizę neseniai teko išgelbėti klientą būtent nuo tokio pirkinio – vietoje to, kad būtų pasistatęs namą, galėjo prarasti nemenką sumą pinigų ir likti su nelikvidžiu sklypu. Viskas dėl elektros linijos apsaugos zonos, užėmusios beveik visą sklypo plotą.

Teritorijų planavimo ir projektavimo procesai tampa vis labiau sudėtingi ir sunkiau prognozuojami dėl dažnos teisės aktų kaitos, teisinio neaiškumo bei ne visuomet geranoriškai nusiteikusių institucijų požiūrio. Net ir patyrusiems vystytojams bet koks naujas projektas yra rizikingas, todėl prieš įsigyjant ar pradedant vystymą būtina turėti kuo daugiau informacijos, bei pasirinkti tinkamą kelią. Geriausia rizikos sumažinimo priemonė prieš įsigyjant turtą – nebrangi ir greitai parengiama nekilnojamojo turto vystymo galimybių analizė, kuri susideda iš dviejų dalių - teisinės ir architektūrinės.

Neseniai mūsų aprašytas vyriausybės ir ministerijų perkėlimo planas į didžiulę nenaudojamą teritoriją prie geležinkelio stoties sulaukė didelio skaitytojų susidomėjimo. Vilniaus savivaldybė netgi paskelbė apie planus šią teritoriją užstatyti, bet apie Vyriausybės ir ministerijų perkėlimą nieko nekalbėjo. Po šios viešųjų ryšių akcijos jau praėjo šiek tiek laiko, viskas nutilo ir pasidarė neaišku, ar kažkas ta linkme daroma. Kad visomis prasmėmis perkelti institucijas į mūsų siūlomą vietą būtų tikslinga jau išdėstėme. Šįkart rašome apie tai, kaip būtų galima panaudoti Vyriausybės pastatą, esantį Gedimino prospekte, kitoms reikmėms.

Ruošiantis įsigyti žemės sklypą ar pradėti jo vystymo darbus, labai svarbu atkreipti dėmesį į jam taikomas specialiąsias žemės ir miško naudojimo sąlygas. Paprastai šios sąlygos būna įrašytos nekilnojamojo turto registro išraše. Tačiau jame bus nurodyta tik žemės sklypo dalis, kurioje taikomi tam tikri apribojimai, paprastai apimantys ir statybą. Norint žinoti kur ir ką galima ar negalima statyti, būtina detaliai juos išnagrinėti. Apžvelgsime mūsų darbo praktikoje dažniausiai pasitaikančius ir įdomesnius atvejus.

Kiekvieną dieną pro savo biuro langą matome sovietinį palikimą atsilupusiu fasadu – Seimo garažus. Jie yra pačiame Vilniaus centre, prie pat Neries upės ir Architektų sąjungos, tarp Žvejų ir A. Juozapavičiaus gatvių. Iš Seimo garažų sklypo atsiveria puikus vaizdas į Vilniaus senamiesčio pusę ir Neries upę. Savaime suprantama, kad nebe pirmos jaunystės sovietinių garažų tokioje nuostabioje vietoje tikrai neturėtų būti. 

Nors mūsų įmonė vadinasi “Miesto plėtra“, pastaruoju metu nagrinėjome nemažai žemės sklypų, esančių kaimo vietovėse. Kai kurie klientai kreipiasi norėdami pirkti žemę sodybos ar kaimo turizmo pastatų statybai, kiti su tikslu kurti gyvenamuosius kvartalus. Taigi, apžvelkime svarbiausius teritorijų planavimo dokumentus ir kitus aspektus, į kuriuos reikėtų atsižvelgti prieš įsigyjant sklypą kaimo vietovėje.

Statybą Vilniaus senamiestyje reglamentuoja ne vienas galiojantis teritorijų planavimo dokumentas ar kitas teisės aktas, o ką kalbėti apie rengiamus ar planuojamus rengti dokumentus. Taip pat yra palikta gana nemažai vietos interpretacijai ir kartais bet kokie projektavimo ir su jais susiję darbai šioje teritorijoje gali būti gerokai sudėtingesni nei kitose miesto dalyse. Todėl apžvelkime svarbiausius akcentus, į ką reikėtų atkreipti dėmesį prieš įsigyjant turtą vystymui ar pradedant projektavimo darbus kultūros paveldo objekto teritorijoje – Vilniaus senamiestyje.

Neseniai publikuotas straipsnis apie didžiulę bėgiais užimtą teritoriją prie Vilniaus geležinkelio stoties ir jos galimą konversiją sulaukė didžiulio skaitytojų susidomėjimo ir palaikymo. Kad viskas neatrodytų tik kaip eilinė utopija ar tuščios politikų šnekos prieš rinkimus, nusprendėme pateikti analizę ir tikslų veiksmų planą, kaip įgyvendinti šią Stoties ir Naujininkų rajonų prikėlimo idėją. Nors tai ir didžiulis projektas, tačiau turint visą informaciją ir žinant ką reikia atlikti, viskas pasidaro įmanoma.

Gali būti sunku parduoti žemės ūkio paskirties sklypą, kuriam neatlikti kadastriniai matavimai, nepakeista paskirtis į tinkamą statybai, neaiški situacija dėl inžinerinių tinklų. Arba dar blogiau - dalinatės žemės sklypą su bendraturčiais, todėl parduodate tik jo dalį. Tokį žemės sklypą ar jo dalį parduoti galite, bet dažniausiai tik už mažą kainą, palyginus su ta, kokią gautumėte teisiškai jį sutvarkę ir paruošę pardavimui. Apžvelkime, kaip investuojant sąlyginai nedideles pinigų sumas galima iš esmės padidinti žemės sklypo, tinkamo investiciniam projektui, vertę.

Nekilnojamojo turto vystymo procesas dažniausiai prasideda nuo vizijos ir verslo plano. Tačiau be galo svarbus etapas, būtinas vizijos ir verslo plano sukūrimui, yra detali planuojamo vystyti žemės sklypo analizė. Turėdami patikimą informaciją apie vystymo galimybes galėsite ne tik priimti sprendimą dėl įsigijimo, bet galbūt įgysite ir papildomų argumentų derybose. Kartais net ir turint iš pirmo žvilgsnio visiškai nepatrauklų turtą, galima rasti būdų jo pagerinimui. Nekilnojamojo turto vystymo galimybių analizę galima parengti palyginus greitai ir nebrangiai, ji gali padėti sutaupyti daug pinigų bei laiko. 

UAB "Miesto plėtra"

+370 687 21721

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Susisiekite su mumis...